Mars jest władcą znaku Barana i rządzi naturalnie 1 domem w horoskopie, oraz współwładcą znaku Skorpiona. Pełny cykl Marsa wokół zodiaku trwa 22 miesiące, a w jednym znaku Mars przebywa średnio dwa miesiące. Licząc od Słońca Mars zajmuje tor 4 swojej wędrówki na ekliptyce. Mars wchodzi w retrogradację (pozorny wsteczny bieg) raz na dwa lata i podczas retrogradacji Marsa lepiej panować nad chęcią kłotni z kimś, walki, zaczepek. Mars w astrologii nazywany jest planetą osobistą symbolizującą "Twój sposób działania, siłę, manifestację Twej obecności", instynkt samozachowawczy. W mitologii Mars był bogiem wojny, symbolem agresji, działania i zdobył status planety maleficznej, złoczynnej.

Zadaniem Marsa jest wydobycie z człowieka jego siły fizycznej, energii, impulsu, konkretnego działania, odwagi, śmiałości, aktywności, inicjatywy, walki o przetrwanie, potrzeby manifestacji swej obecności, zdobywanie upragnionego celu, osiągnięcie wolności i niezależności. Mars powiązany jest też z szybką reakcją czynu, zwłaszcza w chwilach zagrożenia, pomaga w walce ze stresem, w pokonaniu przeciwników i przeciwności losu. Mars to asertywność.

Mars symbolizuje pierwotny instynkt samozachowawczy, czyli reakcja obronna, nasz odruch poprzez ucieczkę, czasem nawet agresja, i nad którym się nie zastanawiamy, nie myślimy, ale odruchowo, na przykład: reagujemy ucieczką z ulicy na której pędzi w naszą stronę samochód, albo rzucamy się pięściami, gdy ktoś nas atakuje fizycznie. Także zaspokojenie podstawowych potrzeb, popędów seksualnych i potrzeba przetrwania. Energia Marsa odczuwana jest w podejmowaniu ważnych źyciowych decyzji ale i w zwykłym codziennym życiu przy czynnościach jakie wykonujesz, gdzie wkładasz swoją siłę fizyczną, czasem złość, irytację. Tak więc nauralny impuls Marsa, skłania do rywalizacji w kontakcie z przeciwnikiem, napędza motor działania do osiągnięcia życiowych planów bądż pragnień. Energia Mars nie pozwala człowiekowi czekać, musi on od razu wiedzić efekty swoich działań, często działając na oślep. Gdzie sprytna kalkulacja i inteligentny plan, to nie domena Marsa, lecz działanie często bez zastanowienia. Tak więc energia Marsa należy do podstawowych energii pierwotnych, gdzie człowiek jak jest zadowolony tryska entuzjazmem i radością, gdy zawiedziony wyrasta w nim agresja, pochopność i potrzeba siłą pokonania przeciwnika. Znak w jakim Mars leży i jego aspekty będą modyfikować energię Marsa.

Nie można blokować marsowej energii, trzeba dać mu ujście, a wówczas może zostać użyta w korzystny sposób np: poprzez wyładowanie tej energii w sporcie. A gdy z kolei blokowana jest wewnątrz nas frustracja, gniew, może być to przyczyną agresji, narzucanie innym swojej woli, zdobywania upragnionych stanowisk i swoich zachcianek siłą fizyczną (zero dyplomacji).

Ognisty temperament Marsa zachęca do szybkiego podejmowania decyzji, do szybkiej reakcji czynu, spowodowaną niecierpliwością; tyle, że jest to energia, która owszem szybko działa ale nie jest trwała. Mars (Baran) skupieni są na zdobywanie oraz szybką zmianę kierunku działania bądz zainteresowanie "mieć słomiany zapał".

Silnego Marsa można zauważyć w horospokach ludzi czynu, odwagi i przedsiębiorczości jak: znani sportowcy (często spotyka się Marsa na Asc), przedsiębiorcy dużych firm (zwłaszcza Mars na MC), bohaterowie czasów wojny, znani kierowcy rajdowi, itd.
Ale również zwykli ludzie, którzy mają silnego Marsa w horoskopie, drzemie w nich chęć rywalizacji, odwaga i czynne działanie.

Mars to symbol: Ogień, pożar, gorączka, ciśnienie, adrenalina, rozlew krwi, ostre narzędzie, amunicja, żelazo, wypadki, gwałtowność. Energia Marsa wyładowuje się w mięśniach, cios pięścią.

Baran (Mars) znak kardynalny, pierwotna siła, baran gna na oślep, działa bez zastanowienia, wymierza od razu cios, rzuca się do walki, jego zadaniem jest gwałtowny atak, czyli cała energia idzie w mięśnie. Baran zaatakuje, zanim pomyśli, jest to jeden ze znaków, najprostrzych, mowa tutaj o jednym archetypie z kolei horoskop człowieka składa się z mieszanki zwykle wielu archetypów. Baran (Mars) zaprogramowany jest tak, aby rozpoczynać działania, atakować z marszu jeśli to konieczne, bez przeanalizowania sytuacji, beż knucia w ukryciu jak robi to na przykład archetypowy Skorpion. Osoby z silnym Baranem w horoskopie mogą być wyjątkowo silni fizycznie.

 

Mars a aspekty fizyczne i choroby

Zapalenie, gorączka, rany cięte, podwyższone ciśnienie krwi, wytwarzanie adrenaliny, aktywność seksualna, czerwone ciałka krwi.
Baran (władca Marsa): głowa, kości czaszki, twarz i górna szczęka, mięśnie.

 

Mars - zawód

Wszelkie zawody, w których dominuje ryzyko, chęć rywalizacji duże pokłady odwagi oraz szybkie podejmowanie decyzji, czyli strażak, żołnierz, kaskader, kierowca rajdowy, chirurg, sportowiec, itd.

 

Silny Mars

Silny Mars w horoskopie przynosci aktywność, odwagę, siłę fizyczną, inicjatywę, bierze wszelkie plany i działania w swoje ręce, pragnie wszystko zrobić sam, uwielbia rywalizację. Nie lubi dzielić się robotą z innymi, zatem współpraca w grupie niezbyt takiej osobie odpowiada. Ciągle gna naprzód, jest zdobywcą, nie boi sie wyzwania, uwielbia rywalizację, nie ugnie się przed niczym. Jest świetnym kierownikiem grupy, liderem, który dodaje odwagi innym. Potrafi podjąć konkretne decyzje, przedsiębiorczość.

 

Słaby Mars

Z kolei słaby Mars w horoskopie przynosi trudność wydobycia swej pierwotnej energii działania, która zwykle zostaje blokowana wewnątrz. Poza tym osoby ze słabym Marsem w horoskopie, mają trudność w konkretnym podejmowaniu decyzji, wahają się, mają poczucie bezradności, brak im odwagi i samodzielności w działaniach.

  

Mars w znaku, jego aspekty i domu horoskopu. 

Mars połoźony w znaku w horoskopie i jego aspekty, przedstawi jak osoba wyrazi swój sposób działania. Z kolei Mars położony w domu horoskopu przedstawi w jakiej dziedzinie życiowej osoba najbardziej wyeksponuje swoją marsową energię. Na przykład Mars położony w domu 3 między innymi powie, że sposób komunikacji i pisane teksty przez osobę są czasem: w formie prostej, nieco prymitywnej, niezadbanej, gdyż pisząc, trudno im zachować cierpliwość, aby tylko szybko, itd.

 

Mars w horoskopie mężczyzny

To symbol jego siły, "ego", sposobu działania i reakcji na bodżce, ale także symbol męskości, dużo także mówi Mars w horoskopie mężczyzny o jego potrzebach seksualnych.

 

Mars w horoskopie kobiety

Z kolei Mars w horoskoie kobiety mówi przede wszystkim jaki jest jej typ mężczyzny, jaki wydaje jej się pociągający. To także jej sposób działania.Mars w znakach
 

Mars w Baranie

Przy Marsie w Baranie osoba ma mocno zaznaczone cechy jak: przedsiębiorczość, odwaga, spontaniczność, niechęć do podporządkowania się cudzym rozkazom, dominacja, pewność siebie, zamiłowanie do rywalizacji, zdecydowane działania, mówiąz tak ogólnie, bo aspekty tego Marsa do innych planet mogą nieco co modyfikować. Przy Marsie w Baranie brak tutaj zwykle wytrwałości ze względu na niecierpliwość. Podejście do innych dość burzliwe, zdecydowane, małosubtelne. Mężczyzna mający w horoskopie urodzeniowym Marsa w Baranie, to urodzeniowy zdobywca kobiet, zazdrosny i odważny. Z kolei w horoskopie kobiet między innymi Mars w Baranie - jej typ mężczyzny jaki jej się podoba to: odważny, niezależny mężczyzna, przedsiębiorczy, konkretny, nie bojący się ryzyka, waleczny, entuzjastyczny.

 

Mars w Byku

Dominującą cechą jest tutaj wytrwałość, upór i cierpliwość w działaniu, także zmysł praktyczny. Osoby posiadające Marsa w Byku nie pociąga ryzyko i pochopność jak przy Marsie w Baranie lecz stałe, sprawdzone sposoby osiągania efektów jakie sobie zamierzyli. W pracy są niesamowicie wytrwali, skupieni przede wszystkim na zysk finansowy, pragną posiadać, i jak posiadają sporą gotówkę na koncie, to wówczas czują się wartościowi, a swoją miłość okazują w praktyczny sposób. Mężczyżni posiadający w horoskopie Marsa w Byku są niesamowicie zaborczy i uparci jak osły. U kobiety w horoskopie Mars - jej typ mężczyzny to: mężczyzna stabilny, stały w uczuciach, cierpliwy, twardo stąpający po ziemi, pragmatyczny, praktyczny, który zagwarantuje jej standard życia.

 

Mars w Bliżniętach

Mars w Bliżniętach spala się poprzez komunikację z innymi, rozmowę, dyskusję a ich działanie jest dość roztrzepane i pośpieszne. Osoby posiadające Marsa w Bliżniętach lubią eksponować swoją elokwencję, intelekt, w nieustannym mówieniu (szybkość w mówieniu) oraz spostrzegawczość i podzielność uwagi. Nie brakuje tym ludziom także zmienności w poglądach, przeskakując wciąż z tematu na temat. Potrafią szybko nawiązać kontakt z innymi, dużo czytają, a ich zainteresowania są szerokie ale zbyt powierzchowne. Mężczyzna posiadający Marsa w Bliżniętach w miłości jest osobą o dość zmiennych upodobaniach. Przypodobać się chce ewentualnej partnerce, poprzez swój dowcip, towarzyskość, zręczność w wysławianiu się i bystrość umysłu. Tak więc mając partnera, który ma w swoim horoskopie Marsa w Bliżniętach, przygotuj się, bo Cię zagada na śmierć. Kobieta z kolei posiadająca Marsa w Bliżniętach - jej typ mężczyzny to: bystry, wygadany, mający zawsze coś do ciekawego do powiedzenia, oczytany mężczyzna.

 

Mars w Raku

Osoby posiadające Marsa w Raku są to osoby wrażliwe, opiekuńcze, często ulegają nastrojom i pragną czuć, że ktoś ich potrzebuje. W chwilach zagrożenia wycofują się, brak im pewności siebie i odwagi w kierunku czynnego działania jak przy Marsie w Baranie. W działaniach jakie podejmują zawsze towarzyszą im emocje, czasem lękliwość, brak wiary we własne możliwości; tak więć bywają wyjątkowo ostrożni w podjęciu wszelkich decyzji. Są to zwykle domatorzy i mają dość silnie rozwinięty instynkt macierzyński. Lubią wszelkie prace jakie można wykonywać w domu czyli: majsterkowanie, gotowanie, biznesy rodzinne bądz z siedzibą w domu. Mężczyżni mający Marsa w Raku w miłości są stali, rodzinni, i ze względu na chłonną, delikatną naturę osobowości potrafią zrozumieć kobiety. Mężczyzna jako kochanek mający Marsa w Raku jest delikatny i troskliwy, czuły. Kobiety z kolei posiadające Marsa w Raku poszukują partnera ciepłego, opiekuńczego, rodzinnego, wrażliwego domatora.

 

Mars w Lwie

Mars w Lwie obdarza inicjatywą, pewnością siebie, dużymi zdolnościami przywódczymi. Osoby z takim położeniem Marsa w horoskopie podejmują odważnie swoje działania czasem ryzykując, pociąga ich hazard, bo jest szansa byskawicznie się wzbogacić. W każdej niemal sytuacji życiowej, pragną czuć się jak "królowie", na przykład w pracy, gdzie dążą do tego, aby zdobyć stanowisko kierownicze, gdzie ich praca zawężać się będzie tylko do kierowania współpracownikami i wydawania rozkazów. Mars w Lwie nie lubi się przepracować, jest na to zbyt leniwy. I nawet jeśli osoba mająca Marsa w Lwie posiada stanowisko na poziomie pracownika fizycznego, to swoją pracę wykonuje wręcz uroczyście, z podniesioną wysoko głową i z powagą (posiada aktorskie umiejętności), a jak potrafi się chwalić swoimi osiągnięciami, także uwielbia rywalizację. Mężczyzna mający w horoskopie Marsa w Lwie oprócz wyżej wymienionych cech w zdobyciu partnerki życiowej, posłuży się swoją hojnością, obsypując ją prezentami i zgrywając w swoim zachowaniu gwiazdę filmową. Poza tym jest szczery, jest oparciem dla innych i potrafi obdarzyć swoją kobietę dużą ilością uczuć. Kobiety z kolei mający w swoim horoskopie Marsa w Lwie poszukują partnera w typie zodiakalnego Lwa czyli, hojny, potrafiący wylewnie okazwyać swoje uczucia, który pragnie pragnie błyszczeć w towarzystwie.

 

Mars w Pannie

Osoba posiadająca Marsa w Pannie w horoskopie urodzeniowym we wszelkich działaniech jest dokładna, drobiazgowa, rozsądna, precyzyjna, systematyczna, czasem upierdliwa a także spogląda na wszystko krytycznym spojrzeniem. Staranie planuje każdy swój ruch czy działanie, perfekcjonizm oraz spory pedantyzm w tym co robi. W pracy poświęca dużo swojej uwagi na drobiazgi, taka nudna i systematyczna praca, do której ma sporo cierpliwości. Na przykład potrafi wiele godzin spędzić przy naprawie lampek do choinki, które nie chcą świecić, próbując je naprawić, gdzie osoba z Marsem w Lwie bądz w Baranie dawno by te lampki wyrzuciła do kosza, kupując nowe, gdyż praca taka wydaje im się nudną i monotonną dłubaniną w drobiazdach. Posiadając Marsa w Pannie w horoskopie osoby świetnie sprawdzą się w zawodach, gdzie potrzebne jest spore zaplecze precyzji i cierpliwości: optyk (przykręcanie drobnych śrubeczek w okularach), chirurg ale naczyniowy (gdzie wymagana jest duża precyzja), itd. Kobiety mające Marsa w Pannie w horoskopie szukają mężczyzny schludnego pedancika, zaradnego i inteligentnego. 

Aspekty Marsa - kilka przykładów
 

Koniunkcja Mars - Księżyc

Koniunkcja Mars - Księżyc przynosi dość duży próg irytacji, energii. Zmienność nastrojów może być częsta, czasem szorstkość, mało subtelności. Osoba posiadająca w horoskopie urodzeniowym koniunkcję Mars - Księżyc odważnie podejmuje wszelkie działania nie myśląc o konsekwencjach, czasem pochopnie, jest niecierpliwa także nieco choleryczna i przedsiębiorcza. Gdy taka osoba jest zdenerwowana to okazuje to bardzo spontanicznie krzycząc, irytując się, rzucając czasem przedmiotami, zwłaszcza kobiety, gdzie ta impulsywność i nerwowość przejawia się zwłaszcza w środowisku domowym (Rak - Księżyc).

Koniunkcję Mars - Księżyc spotyka się czasem w horoskopach kobiet, które miały w życiu dolegliwości związane z narządami rozrodczymi (jajniki, macica i polipy na tych narządach, hormony), z gruczołami piersiowymi, zaburzeniami miesiączkowania bądż drobne dolegliwości w czasie ciąży. Albo to też koniunkcja, która jest zwiastunem dość szybkiego zajścia w ciążę w życiu. Proszę jednak pamiętać, że opis jest ogólny, tak więc nie zawsze taka koniunkcja przynosi takie problemy. A jeśli ta koniunkcja Mars - Księżyc jest kaleczona aspektem od planety ciężkiej, to dolegliwości zdrowotne mogą przejść w formę przewlekłą.

 

Aspekty Mars - Saturn

Więcej o aspektach napięciowych Mars - Saturn, tutaj. 

Przykładowy horoskop urodzeniowy.

 

Mam pozwolenie na pokazanie tego horoskopu. Młody atrakcyjny mężczyzna (silny Mars, bo leży na Asc), Mars dodaje mu tutaj męskości. Poza tym Mars ma aspekt (opozycja) do Saturna, gdzie mężczyzna ten cierpi od wielu lat na uciążliwy trądzik młodzieńczy i już od wielu miesięcy stosuje kurację antybiotykową. Ta opozycja Mars - Saturn daje mu dużą samodyscyplinę jeśli chodzi o jego wygląd zewnętrzny, solidną i wytrwałą pracę nad sobą. Bardzo sporadycznie zatem Mars na Asc w niekorzystnych aspektach do planet ciężkich, jak w tej przedstawionej sytuacji powyżej, może symbolizować ryzyko do zranień, niedoskonałości na twarzy (np: trądzik). Albo coś zupełnie innego (Mars na Asc w opozycji do Saturna) jak: osobę, która jest bardzo pracowita, systematyczna, zdyscyplibowana, np trenująca jakiś sport zawodowo bądz amatorsko, dbająca o swoje ciało (ćwicząć, biegając, trenując), ktoś kto prowadzi szybkie tempo życia, uwielbia rywalizację i ma dużo w sobie energii. 

Nie wyrażam zgody na kopiowanie tego tekstu oraz linku do tego tekstu, i zamieszczanie go na innych forach bądż stronach internetowych, nawet z załacznikiem: moje nazwisko. Proszę o wyrozumiałość.

Autor: Barbara Stanisławska
30 lipiec 2008

Polityce prywatności | Polityka Cookies