Uran w horoskopie nazywany jest planetą pokoleniową, który burzy wszelki porządek i sztywne struktury (Saturn). Pełny cykl Urana wokół zodiaku trwa 84 lata, a w jednym znaku przebywa średnio 7 lat, a nawet nieco więcej. Uran rządzi znakiem Wodnika i 11 domem w horoskopie. Gdy planeta ta, symbolizująca nagłe zmiany kierunku działania, nowatorskich technologii i postępu wkracza co 7 lat do kolejnego znaku na ekliptyce, zwiastuje to zwykle "rewolucję" struktury i organizacji życia, która dotyka nie tylko pojedyńcze jednostki ale i całe społeczeństwo.

Buntowniczy i niespodziewany charakter tej planety czasem powoduje obawy w oczach ludzi zwłaszcza tych, którzy maja w swoim horoskopie silnego Saturna, a to dlatego, że naturalnie nie są oni przygotowani na nagłe zmiany, boją się tego co nowe i niespodziewane. Uran jako wysłannik rewolucji, wybiega ze swoją wizją w przyszłość, dążąc ku nowemu i po drodze burząc wszystkie ustalone reguły przez Saturna. Tak więć Saturn i Uran działają na siebie dość antagonistycznie, bo Uran czuje się organiczany przez Saturna, z koleii Saturn nie znosi być nagle zaskakiwany. Skoro Uran nieprzerwanie gna ku nowoczesnym rozwiązaniom, Saturn pragnie trwać nadal w utrwalonych strukturach, więc Saturnowi nigdzie się nie spieszy. Z koleii Uran buntuje się przeciwko wszelkim standardom, odrzuca wszystko co stabilne, monotonne i w błyskawicznym tempie odkrywa nowe bardziej ciekawsze zmiany. Czas Saturna nie popędza, im dłużej coś trzyma tym lepiej, z koleii Uran ściga się z czasem i jego wpływy bardzo szybko zostają odczuwane i gwałtownie. Mimo tej przepychanki między nimi (tych dwóch planet), obie te erengie są pożądane w każdym horoskopie, gdyż dzięki energii Urana jesteśmy w stanie wreszcie odrzucić to, co od wielu lat jest już naszym obciążeniem, nie dającym żadnych emocjonalnych bądż finansowych zysków. Z koleii cenna wartość Saturna jest taka, że on "utrzymuje równowagę", dyscyplinuje i wyhamuje naszą zbytnią gwałtowność i tym samym chroni nas przed niebezpieczeństwem.

Uran pomoże wyzwolić się z monotonii i z niewygodnych sytuacji życiowych, które ciągną się od wielu lat bez możliwości rozwoju, pomoże nam wyswobodzić się z niewygodnych życiowych sytuacji. albo wywraca niepokojąco do góry nogami, to co budowaliśmy przez ostatnie lata, Uran więc działa szybko, zmienia bieg wydarzeń.

 Przykład:

W horoskopie mężczyzny, był tranzyt Urana w koniunkcji do Księżyca, i jednocześnie Saturn domknął swój cykl. Tak więc zmiany jakie w jego życiu zaszły, zresztą bardzo pozytywne i rewolucyjne, trwają nadal i mają się naprawdę dobrze. Czyli Uran dokonał w jego życiu dużych zmian, zmienił jego kierunek działania zawodowego, z koleii Saturn utrwalił tą zmianę nadając tym zmainom praktyczny charakter.

Inny przykład: również w horoskopie mężczyzny był traznyt Urana w kwadracie do Słońca, już bez tranzytu Saturna. I zmiany jakie zaszły w jego życiu trwały tylko podczas całego okresu tranzytu Urana do Słońca, pożniej jak tranzyt Urana skończył się, sytuacja powróciła do punktu wyjścia, czyli tej sprzed tym tranzytem.

I te gwałtowne zmiany jakie się pojawiają na tranzycie Urana zwłaszcza w aspekcie napięciowym, mają znamiona buntu, niszczycielskich zachowań, wprowadzając niepokój u ludzi w najbliższym otoczeniu, wszczepiając w nich lęk przed utratą tego co stabilne oraz poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, np: rewolucje w związku partnerskim. U pewnego mężczyzny tranzyt Urana w kwadracie do Wenus, będąc żonatym, podczas tego tranzytu życie partnerskie zaczęło go nudzić. Dążąc do ekscytującej zmiany, poznał kobietę z którą miał romans, i tym samym zburzył poczucie stabilności i bezpieczeństwa emocjonalnego u swojej stałej partnerki. Tranzyt Urana w aspekcie napięciowym do Wenus domaga się zmian na tej płaszczyżnie, odrzucając monotonię i standardy. Lecz jak to Uran przynosi nagłą iskrę działania, lecz często nietrwałe tym bardziej, że to kwadratura. A kwadratura to konflikt, i nie da się tkwić długo podczas tej energii, bo póżniej zaczyna narastać w nas napięcie i nerwowość.

Jak przyjdzie tranzyt Urana to struktury (Saturn), które budowałeś przez ostatnie lata muszą się zmienić, gdyż Uran jest wysłannikiem zmiany kierunku działania. Nie opieraj się zatem tym zmianom, bo jeśli będziesz się przeciwstawiał, to może dojść do negatywnego wydzwięu tego tranzytu jak: nerwowość, niepokój.

Uran jako buntownik w archetypie może być symbolem młodego wieku, z kolei Saturn dojrzałości. Zdarza się czasem, że osoba mająca Urana na Asc urodzeniowo, oprócz typowych cech zodiakalnego Wodnika, sprawia wrażenie osoby o młodszym wyglądzie niż jej rówieśnicy. Spotkałam się już wielokrotnie z taką sytuacją, że Uran na Asc u osoby odmładzał ją nawet o 10 lat.

Uran to inność, wyjątkowość, indywidualność, oryginalność, widzenie pozazmysłowe, niezależność, szybkość, nowe technologie, potrzeba pędu w kierunku oryginalnych celów, ale także chęc odrzucenia wszelkich standardów. To także rewolujne, pęd w kierunku przyszłości, nowatorstwo, gwałtowność, bunt, egocentryczność, bezosobowość. Poza tym odrzucenie tradycji i niechęć do tego co stałe i monotonne.

Uran położony w danym znaku w horoskopie urodzeniowym, kładzie nacisk swoją energią na całe społeczeństwa bądż większe grupy ludzi. Dopiero gdy Uran w horoskopie urodzeniowym utworzy jakiś aspekt do ważnych planet osobistych, do osi horoskpu bądż jest usadowiony w którymś z domw w horoskopu, wówczas jego wpływy człowiek zacznie odczuwać w życiu. Na przykład w domu horoskopu, informuje, na jakiej płaszczyżnie życiowej "u ciebie" przyjdą największe rewolucje, oraz wskaże dziedzinę życia, w której potrzebujesz wyrazić najmocniej swoją indywidualność oraz potrzebę wolności

Przykład:

Masz Urana w domu 6, czyli potrzebujesz wyrazić najmocniej swoją indywidualność w środowisku pracy, w swoim warsztacie pracy, gdzie czujesz potrzebę mieć dużo swobody, nieskrępowania, i wolności w pracy. Poza tym praca może być dość nietypowa i oryginalna, na przykład zajęcie się astrologią w życiu.

Zawody: Uran (Wodnik)

Głównie zawody powiązane z nową technologią. Informatyka (komputery, internet), lotnictwo, astronomia, elektronika, telekomunikacja, matematyka, astrologia, okultyzm.

Posiadajc silnego Urana w horoskopie urodzeniowym, człowiek częściej niż inni będzie dążył‚ w życiu do niezależności, do poszukiwania tego co oryginalne, nowatorskie i dalekie od nudy. Energia Urana popędza osobę do walki o wolność i niezależność osobistą.

Tranzyty Urana

Saturn zmuszał Cię do obowiązku, dyscypliny, powolnego i konsekwentnego działania. Natomiast tranzyty Urana saturnową lekcję muszą przerwać, aby wyzwolić się z kostniałych struktur. Podczas tranzytów Urana wszelkie plany, działania, które budowałeś przez wiele lat muszą się zmienić. Nie opieraj się tym zmianom. I jeśli będziesz się przeciwstawiać tranzytom Urana, to może dojść do negatywnego działania tranzytu jak: nerwowość, niepokój, niecierpliwość. Tranzyty Urana zmuszają nas do zrewolucjonizowania dziedziny życia, która jest przestarzała. Przynoszą zaskakujące wydarzenia, gdzie dążymy wówczas do swobody.

Zmiana kierunku działania

Tranzyty Urana przyniosą wydarzenia, które okażą się wyjątkowo oryginalne, całkiem nowe, nieprzewidywalne, nagłe.
Spotka Cię czasem coś nowego, z czym nie miałeś wcześniej do czynienia. Uwolnisz się od czegoś, co było twoim niemiłym obowiązkiem, koniecznością, twardą zasadą (Saturn). Dzięki temu staniesz się wolny od wszelkich ograniczeń. Albo Uran wywróci do góry nogami niepokojąco jakiś sprawy w twoim życiu. Itd.


Przykłady z warsztatu

  1. Mężczyzna po 30-stce. Tranzytujący Uran koniunkcja Merkury w domu 10-tym. Przynosi mu to nagłą zmianę kierunku działania w kwestii zawodowej, zwrot o 180 stopni. Przez wiele lat pracował jako sprzedawca w sklepie odzieżowym. Tranzyt Urana przyniósł mu zainteresowanie techniką, a w szczególności grafiką komputerową, toteż w konsekwencji zmienił pracę. Został zatrudniowny w firmie jako grafik komputerowy, była to bardzo korzystna zmiana. Tranzyt ten dodatkowo zmienił jego pogląd myślenia, stał się bardziej otwarty i elastyczny na nowe idee.
  2. Młoda kobieta - tranzyt Urana koniunkcja Księżyc (w Rybach) w domu 4-tym. Najważniejszym działaniem tranzytu było to, że zauważyła jak jej typologia emocjonalna zmieniła się nie do poznania. Zawsze była kobietą bardzo wrażliwą i podchodziła emocjonalnie do wielu spraw zwłaszcza w sytuacjach z mężczyznami. Uzależniała się emocjonalnie od nich, cierpiała bardzo po rozstaniu z mężczyzną. Podczas traznytu Urana, planeta ta odwróciła jej sytuację emocjonalną o 180 stopni. Kobieta ta dostrzegła, że stała się wolna od wszelkich uzależnień emocjonalnych od kogokolwiek, wyzwoliła się od udręki obsesyjnego myślenia o mężczyżnie. Poza tym tranzyt ten równięż przyniósł jej nagłą sytuację, gdzie zmieniła miejsce zamieszkania.

Podczas tranzytu Urana do planety osobistej w niekorzystnym aspekcie, osoba tkwiąc w nieudanym związku od wielu lat doszła do wniosku, że trzeba się wyzwolić.

Przykład z warsztatu

  1. U pewnego mężczyzny w horoskopie, był tranzyt Urana w kwadracie do Księżyca, poznał kobietę. Związek nie trwał długo, gdyż pojawiły się niespodziewane przeszkody a w konsekwencji związek się rozsypał. Trudno na kwadracie Urana do Księżyca utrzymać związek, gdyż na kwadraturze musisz iść dalej naprzód, nie możesz się zatrzymać. Kwadratura to konflikt i trwanie na tym aspekcie spowoduje niepokój, nerwowość i napięcie. Co innego na trygonie, gdzie podczas tego aspektu odpoczniesz, czujesz się tak dobrze, że pozostaniesz na nim. Dlatego też mężczyzna ten, kilka lat póżniej na tranzycie Urana w trygonie do Wenus poznał swoją przyszlą żone, z którą jest do dziś szczęśliwy.

Podczas tranzytów Urana osoba ma ogromną potrzebę swobody, wolności, czasem buntu przeciw wszytkim i wszystkiemu. Musi odrzucić stare i przyjąć nowe, które może się okazać bardzo interesujce. Otwiera się przed nim furtka do nowego doświadczenia.


Uran jest planetą pokoleniową. Planeta ta obiega zodiak w około 84 lata, w jednym znaku przebywa średnio 7 lat.

Osoba mająca Urana w domu horoskopowym i dziedzina życia, związana z tym domem, przejdzie największe rewolucje w życiu.

Przykład:

  1. Osoba mająca Urana w horoskopie urodzeniowym w domu 6-tym. Największe rewolucje przyjdą w pracy bądz w sprawach zdrowotnych.

Nie wyrażam zgody na kopiowanie tego tekstu i zamieszczanie go na innych forach, proszę o wyrozumiałość.

Barbara Stanisławska, 28.01.2007

Polityce prywatności | Polityka Cookies